Dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu. Zawiera techniki mięśniowo-powięziowe, manipulacje krótkodźwigniowe oraz mobilizacje stawowe.
Złożony i kompleksowy system terapeutyczny i diagnostyczny. Terapia osteopatyczna rozpoczyna się od wywiadu, następnie przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka poszukująca najistotniejszych dysfunkcji wpływających na powstanie dysfunkcji lub zaburzenia. Techniki diagnostyczne i terapeutyczne stosowane w osteopatii, obejmują cały organizm.
Rodzaje terapii osteopatycznych:
- • Osteopatia parietalna: układ kostny ( mięśnie, stawy, torebki stawowe)
- • Osteopatia wisceralna: narządy wewnętrzne (jelita, żołądek, wątroba)
- • Osteopatia czaszkowa: (struktury nerwowe i okołonerwowe oraz płynowe)
- • Osteopatia naczyniowa i płynowa ( naczynia krwionośne)
Osteopatia może być stosowana w każdym wieku i stanie zdrowia. Przynosi pozytywne skutki w stanach ostrych i przewlekłych, wspomaga leczenie chorób układu nerwowego, oddechowego, pokarmowego, krwionośnego, endokrynologicznego oraz układu moczowo płciowego.
Została stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego poprzez połączenie medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Zawiera elementy terapii manualnej, masażu, akupunktury i refleksoterapii. Poprzez zastosowanie specjalnych narzędzi pozwala między innymi na szybkie zniesienie dolegliwości bólowych w obrębie układu ruchu.
Igłoterapia sucha polega na wbiciu igły w tkankę i następnie takie nią manipulowanie by doprowadzić do spadku reaktywności tkanki. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i wbrew pozorom często mało bolesny.
To forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich
Osteopatyczna technika manualna, która skupia się na mechanice, funkcjonowaniu oraz strukturze narządów wewnętrznych. Wiele zaburzeń pochodzenia mechanicznego jest przyczyną powstawania licznych chorób i dolegliwości narządów wewnętrznych. Celem zabiegów osteopatii wisceralnej jest znalezienie pierwotnej przyczyny i dysfunkcji narządów wewnętrznych oraz przywrócenie im prawidłowej funkcji.
Najczęstsze choroby i dysfunkcje powstałe na skutek zaburzeń wisceralnych:
- • przewlekłe i ostre bóle kręgosłupa,
- • zespoły bólu rzutowanego (rwa kulszowa),
- • bóle w pachwinie,
- • bóle brzucha,
- • wzdęcia, zaparcia, refluks,
- • zespół nadwrażliwego jelita,
- • niestrawności
- • zaburzenia oddechowe
- • nietrzymanie moczu
- • bolesne lub obfite miesiączki
- • bóle jajników
- • bóle prostaty
- • problemy z zajściem w ciążę
Polega na odnalezieniu i usunięciu nieprawidłowych napięć w obrębie układu nerwowego i połączeń z kośćmi czaszki, kręgosłupa, opony rdzenia kręgowego i układu powięziowego. Terapia jest szeroko stosowana w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Leczeniu powikłań incydentów neurologicznych, migren, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Jest stosowana zarówno u dorosłych i dzieci.
Mikrokinezyterapia można tłumaczyć jako leczenie małym ruchem. Jest francuską metodą terapeutyczną, opracowaną przez: Daniela Grosjeana i Patrice’aBeniniego. W terapii wykorzystywane jest naturalne zjawisko samoleczenia organizmu, jak również utrzymania zdrowia i homeostazy organizmu.
Filozofia tej terapii odwołuje się do naturalnych zdolności obronnych, naprawczych i regeneracyjnych organizmu. Zmieniający się współczesny świat, bez przerwy serwuje nam czynniki stresogenne: chemiczne, fizyczne, emocjonalne i itp. Przy szybkich i intensywnie zmieniających się warunkach zewnętrznych, istota żywa stara się utrzymać stałe środowisko wewnętrzne – homeostazę.
Jednak kiedy agresja środowiska zewnętrznego przewyższa możliwości obrony, w ciele osoby zapisuje się ślad, nazywany w mikrokinezyterapii blizną patogenną. Objawami blizn patogennych są objawy kliniczne: ból, obrzęki, dysfunkcje, a przede wszystkim choroby. Mikrokinezyterapia poszukuje pierwotnych przyczyn choroby, śladów różnego rodzaju agresji środowiska, zapisanych na poziomie mięśni, stawów, oraz narządów wewnętrznych, aby następnie przywrócić odpowiednią równowagę i regenerację, a w konsekwencji - powrót do zdrowia.
Mikrokinezyterapia jest terapią wpływającą na cały organizm, w tym także na negatywne czynniki: chemiczne, fizyczne, bakteryjne, wirusowe. Zabieg mikrokinezyterapii przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne także u chorych po przebytym COVID-19, w przeciążeniach oraz powikłaniach wielu chorób i terapii (chemioterapii, radioterapii). Mikrokinezyterapia znajduje zastosowanie w walce z powikłaniami, a także w chorobach nowotworowych i innych poważnych schorzeniach układowych.
Dla wspomagania terapii manualnej w naszym gabinecie używamy nowoczesnej fizykoterapii: Deep Oscillation, elektrostymulator - Compex, przenośna magnetoterapia - Magcell
W Naszym gabinecie używamy aparatu USG dla dokładniejszego diagnozowania pacjentów i monitorowania przebiegu rehabilitacji
Terapia BEMER