Dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu. Zawiera techniki mięśniowo-powięziowe, manipulacje krótkodźwigniowe oraz mobilizacje stawowe.
Złożony i kompleksowy system terapeutyczny i diagnostyczny. Terapia osteopatyczna rozpoczyna się od wywiadu, następnie przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka poszukująca najistotniejszych dysfunkcji wpływających na powstanie dysfunkcji lub zaburzenia. Techniki diagnostyczne i terapeutyczne stosowane w osteopatii, obejmują cały organizm.
Rodzaje terapii osteopatycznych:
- • Osteopatia parietalna: układ kostny ( mięśnie, stawy, torebki stawowe)
- • Osteopatia wisceralna: narządy wewnętrzne (jelita, żołądek, wątroba)
- • Osteopatia czaszkowa: (struktury nerwowe i okołonerwowe oraz płynowe)
- • Osteopatia naczyniowa i płynowa ( naczynia krwionośne)
Osteopatia może być stosowana w każdym wieku i stanie zdrowia. Przynosi pozytywne skutki w stanach ostrych i przewlekłych, wspomaga leczenie chorób układu nerwowego, oddechowego, pokarmowego, krwionośnego, endokrynologicznego oraz układu moczowo płciowego.
Została stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego poprzez połączenie medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Zawiera elementy terapii manualnej, masażu, akupunktury i refleksoterapii. Poprzez zastosowanie specjalnych narzędzi pozwala między innymi na szybkie zniesienie dolegliwości bólowych w obrębie układu ruchu.
Igłoterapia sucha polega na wbiciu igły w tkankę i następnie takie nią manipulowanie by doprowadzić do spadku reaktywności tkanki. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i wbrew pozorom często mało bolesny.
To forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich
Osteopatyczna technika manualna, która skupia się na mechanice, funkcjonowaniu oraz strukturze narządów wewnętrznych. Wiele zaburzeń pochodzenia mechanicznego jest przyczyną powstawania licznych chorób i dolegliwości narządów wewnętrznych. Celem zabiegów osteopatii wisceralnej jest znalezienie pierwotnej przyczyny i dysfunkcji narządów wewnętrznych oraz przywrócenie im prawidłowej funkcji.
Najczęstsze choroby i dysfunkcje powstałe na skutek zaburzeń wisceralnych:
- • przewlekłe i ostre bóle kręgosłupa,
- • zespoły bólu rzutowanego (rwa kulszowa),
- • bóle w pachwinie,
- • bóle brzucha,
- • wzdęcia, zaparcia, refluks,
- • zespół nadwrażliwego jelita,
- • niestrawności
- • zaburzenia oddechowe
- • nietrzymanie moczu
- • bolesne lub obfite miesiączki
- • bóle jajników
- • bóle prostaty
- • problemy z zajściem w ciążę
Polega na odnalezieniu i usunięciu nieprawidłowych napięć w obrębie układu nerwowego i połączeń z kośćmi czaszki, kręgosłupa, opony rdzenia kręgowego i układu powięziowego. Terapia jest szeroko stosowana w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Leczeniu powikłań incydentów neurologicznych, migren, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Jest stosowana zarówno u dorosłych i dzieci.
Mikrokinezyterapia jest stosunkowo nową techniką, gdyż pierwsze badania przeprowadzono w latach 80. XX wieku, pierwsze oceny w 1982 roku, a początek nauczania datuje się na 1983 rok wraz z opublikowaniem 1. wydania Traité pratique de Microkinésithérapie. Przedmiotem zainteresowania mikrokinezyterapii jest odnalezienie i przywrócenie obszarów ciała, które utraciły swoją witalność i ruchomość, za pomocą delikatnych dotknięć różnych tkanek ciała z wykorzystaniem specyficznych map ciała.
Mikrokinezyterapia opiera się na zlokalizowaniu w ciele pacjenta informacji o wcześniejszych urazach/traumach, które zostały przeżyte fizycznie i emocjonalnie, a których organizm nie był w stanie wyeliminować. Informacje te są interpretowane na ciele przez wrażliwe napięcia i nazywane "bliznami ciała" i niekoniecznie pozostają w mózgu. Celem terapii jest ponowne uruchomienie, w miarę możliwości, mechanizmów naprawczych, obecnych u wszystkich istot żywych. Naprawa, gojenie rany, eliminacja produktu toksycznego lub szoku emocjonalnego są częścią zwykłego funkcjonowania organizmu.
Biologia wskazuje, że aby stworzyć przeciwciało (rodzaj mechanizmu naprawczego i obronnego), niezbędne jest zidentyfikowanie antygenu (przyczynę). To właśnie na tym prawie oparta jest również psychoterapia, gdzie poprzez werbalizację ożywia się wspomnienie szoku emocjonalnego lub przeżycia w celu znalezienia i zidentyfikowania patogennej sytuacji. Praca ta wykonywana jest na poziomie psychicznym, czyli w układzie nerwowym. Dlatego też sprawny terapeuta może znaleźć w układzie nerwowym ślad zdarzenia, które spowodowało zaburzenie psychiczne. Ale jak dotknąć układ nerwowy schowany w ciele pacjenta i chroniony przez czaszkę i kręgi? Odpowiedzią jest wiedza z zakresu embriologii – otwiera ona nowe perspektywy i inne spojrzenie. Układ nerwowy pochodzi z drugiej tkanki zarodkowej (ektoblastycznej), która wytwarza też komórki epidermy.
Hipoteza mikrokinezyterapii wskazuje, że nadal może istnieć komunikacja pomiędzy epidermą, płytką nerwową oraz obwodami nerwów czuciowych i ruchowych rdzenia kręgowego. Hipoteza ta stanowi więc punkt wyjścia podejścia terapeutycznego mikrokinezyterapia - czyli terapia małym ruchem- bardzo subtelny rodzaj palpacji sfer ciała pacjenta. W przypadku występowania zaburzenia, terapeuta ma odczucie oporu. Podczas seansu mikrokinezyterapii terapeuta poszukuje poprzez palpacje specyficznych sfer piętra ciała, które uległo zaburzeniu oraz na jakim poziomie zaawansowania jest uszkodzenie. Po odnalezieniu śladu na ciele można określić czas, kiedy określona wydarzenie miało miejsce. Stymulacja precyzyjnie odnalezionych punktów na ciele pacjenta uruchamia reakcje naprawczą. Terapeuta czuje, jak pod jego rękami znika napięcie. Terapia wykonana u małych dzieci lub osób starszych przynosi tak samo korzystne rezultaty. W tej metodzie to ciało pacjenta dokonuje naprawy, którą można zweryfikować pod kątem symptomów ulegających poprawie.
Według autorów metody "Wszystko, co dzieje się z nami na poziomie toksycznym, czy to fizycznie, czy emocjonalnie, jest przechowywane przez mózg, który przechowuje wspomnienia i generuje połączenia, które mogą zaszkodzić funkcji komórek generując ogromny wachlarz objawów i dysfunkcji".
Dla wspomagania terapii manualnej w naszym gabinecie używamy nowoczesnej fizykoterapii: Deep Oscillation, elektrostymulator - Compex, przenośna magnetoterapia - Magcell
W Naszym gabinecie używamy aparatu USG dla dokładniejszego diagnozowania pacjentów i monitorowania przebiegu rehabilitacji
Terapia BEMER